School on Nonlinear Optics and Nanophotonics


—————–

aps

Start time: November 25Ends on: December 6Venue: IFT-UNESP. São Paulo, Brazil

Organizers: Cristina Masoller (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain), Hilda A. Cerdeira (ICTP-SAIFR, Brazil), and Yuri Kivshar (Australia National University)

Lecturers:

- Thorsten Ackemann (University of Strathclyde, Scotland, UK)
-Laser solitons, VCSEL, patterns and dynamics

- Cid de Araujo (Universidade Federal de Pernambuco, Brazil)-
-Nonlinear optical processes in condensed matter

- Marcel Clerc (Universidad de Chile)
-Spatiotemporal chaotic localized states in optics

- Alexander Gaeta (Cornell University, USA)
Nonlinear photonics in chips

- Dan Gauthier (Duke University, USA)
Tailoring the group velocity and group velocity dispersion

- Michal Lipson (Cornell University, USA)
Nanophotonic structures for extreme nonlinearities on-chip

- Mario Molina (Universidad de Chile)
Discrete photonics in waveguide arrays

- Miguel C. Soriano (Universitat IIles Balear, Spain)
Dynamics and applications of delay-coupled semiconductor lasers

- Sergei Turitsyn (Aston University, UK)
Nonlinear effects and technologies in optical communication systems

This is the first of a series of events on Topics in Nonlinear Science: Fundamentals and Applications, locally coordinated by Hilda A. Cerdeira.

Description: This school on Nonlinear Optics and Nanophotonics will cover the physics of nonlinear optical systems including photonic cyrstals and photonic lattices; Nonlinear optics at the nanoscale; Active optical media and laser dynamics; Nonlinear effects in optical communication systems; Metamaterials; Complex dynamics of quantum optical systems.
The school will end with a one day Workshop and precede the 6th Rio de la Plata Workshop on Laser Dynamics and Nonlinear Photonics, which will be held in Montevideo, Uruguay, from December 9-12, 2013.

 

Application Deadline, September 25

Announcement

List of Participants: Updated on Nov 13

General Information: General Information Sheet -  Useful information specially for those who are not from São Paulo city.

Poster Presentation: Participants who are presenting poster MUST BRING THE POSTER PRINTED. The poster size should be at most 1m x 1m.

The prize for the best poster was awarded to Wilton Júnior de Melo Kort-Kamp, title: “Tuning plasmonic cloaks with an external magnetic field”

Accommodation: Participants whose accommodation has been arranged and paid by the institute will stay at Paulista FlatEach participant whose accommodation has been arranged by the institute has received the details about the accommodation individually.

Registration: We ask ALL PARTICIPANTS to arrive at IFT-UNESP (Rua Dr. Bento Teobaldo Ferraz, 271 Bloco 2 4th floor, in front of Terminal Barra-Funda) on Nov 25 between 8:00 am 9:00 am in order to complete the registration form and to collect the school material. You can find arrival instructions at http://www.ictp-saifr.org/?page_id=195.

Upon registration, participants who are receiving financial support, please bring a photocopy of your ID or passport.

BOARDING PASS – All participants, whose travel has been provided or will be reimbursed by the institute, should bring the boarding pass upon registration, and collect an envelope to send the return boarding pass to the institute.

Emergency number: 982 338 671 (from São Paulo city); +55 11 982 338 671 (from abroad), 11 982 338 671 (from outside São Paulo).

Ground transportation instructions:

Ground transportation from the Airport to Paulista Flat

Ground transportation from Paulista Flat to the institute

Files:

Student evaluations of school:

Photos of school:

 

Preliminary Programme: PDF version updated on Dec 3

Programme

FIRST WEEK: November 25 to 29

Monday, November 25

8:00  –  9:30

Registration

9:30 –  11:00

Kivshar video

11:00  – 11:30

Coffee break

11:30  – 13:00

Araujo video

13:00 – 14:30

Lunch

14:30 – 16:00

Presentation of topics for Hands-on-activities – Kivshar

16:00 – 16:30

Coffee break

16:30 – 19:00

Hands-on activity – Convenor: Araujo

Tuesday, November 26

9:00 –  10:00

Araujo video

10:00 – 11:00

 Clerc video

11:00  – 11:30

Coffee break

11:30  – 13:00

Turitsyn video

13:00 – 14:30

Lunch

14:30 – 16:00

Hands-on activity –  Convenor: Clerc

16:00 – 16:30

Coffee break

16:30 – 17:30

Discussion of common questions – Convenor: Turitsyn

17:30 – 19:00

Hands-on-activity

Wednesday, November 27

9:00 –  10:00

Turitsyn video

10:00 – 11:00

Soriano video

11:00  – 11:30

Coffee break

11:30  – 13:00

Clerc video

13:00 – 14:30

Lunch

14:00 – 15:00

Colloquium – Yuri Kivshar: Shaping light with metamaterials video

15:00 – 15:30

Coffee Break

15:30 – 16:30

Hands-on activity

16:30 – 17:30

Discussion of common questions  – Convenor: Clerc

17:30 – 19:00

Hands-on activity –

Thursday, November 28

9:00 –  10:00

Turitsyn video

10:00 – 11:00

Kivshar video

11:00  – 11:30

Coffee break

11:30  – 13:00

Soriano video

13:00 – 14:30

Lunch

14:30 – 16:00

Hands-on activity –  Convenor: Turitsyn

16:00 – 16:30

Coffee break

16:30 – 17:30

Discussion of common questions – Convenor: Soriano

17:30 – 19:00

Hands-on activity –

Friday, November 29

9:00 –  10:00

Sorianovideo

10:00 – 11:00

Kivshar video

11:00  – 11:30

Coffee break

11:30  – 13:00

Clerc video

13:00 – 14:30

Lunch

14:30 – 16:00

Hands-on activity – Presentations – Convenor: Kivshar

16:00 – 16:30

Coffee break

16:30 – 19:00

Hands-on activity– Presentations

Saturday and Sunday

FREE

SECOND WEEK: December 2 to 6

Monday, December 2

9:00 –  10:00

Masoller video

10:00 – 11:00

Lipson video

11:00  – 11:30

Coffee break

11:30  – 13:00

Gaeta

13:00 – 14:30

Lunch

14:30 – 16:00

Hands-on activity –– Convenor: Masoller

16:00 – 16:30

Coffee break

16:30 – 17:30

Discussion of common questions – Convenor: Lipson

16:30 – 19:00

Hands-on activity

Tuesday, December 3

9:00 –  10:00

Gauthier video

10:00 – 11:00

Lipson video

11:00  – 11:30

Coffee break

11:30  – 13:00

Molina video

13:00 – 14:30

Lunch

14:30 – 16:00

Hands-on activity – Convenor: Gauthier

16:00 – 16:30

Coffee break

16:30 – 17:30

Discussion of common questions – Convenor: Gaeta

17:30 – 19:00

Hands-on activity –

Wednesday, December 4

9:00 –  10:00

Ackemann video

10:00 – 11:00

Gaeta video

11:00  – 11:30

Coffee break

11:30  – 13:00

Gauthier video

13:00 – 14:30

Lunch

14:30 – 16:00

Hands-on activity – Convenor: Ackemann

16:00 – 16:30

Coffee break

16:30 – 17:30

Discussion of common questions – Convenor: Molina

17:30 – 19:00

Hands-on activity

Thursday, December 5

9:00 –  10:00

Molina video

10:00 – 11:00

Masoller video

11:00  – 11:30

Coffee break

11:30  – 13:00

Ackemann

13:00 – 14:30

Lunch

14:30 – 16:00

Hands-on activity – Presentations – Convenor: Masoller

16:00 – 16:30

Coffee break

16:30 – 19:00

Hands-on activity – Presentations

Friday, December 6

9:00 –  9:45

-

9:45 – 10: 30

Thorsten Ackemann – Dynamics and  mode-locking of solitons in vertical-cavity semiconductor

lasers with frequency-selective feedback

Sergei Turitsyn – Ultra-long fibre lasers: Science and Applications video

10:30  – 11:00

Coffee break

11:00  – 11:45

11:45 – 12:30

Cristina Masoller – Extreme intensity pulses in semiconductor lasers with optical injection or feedback.video

Mario Molina – Bulk and Surface localized optical modes in the continuous band video

12:30 – 14:00

Lunch

14:00 – 14:20

-
14:20 – 14:40

14:40 – 15:00

15:00 – 15:20

Felippe Barbosa: Beyond spectral homodyne detection: complete quantum measurement of spectral modes of light

Vitalie Eremmev: Quantum theory of an open-cavity laser considering the pumping statistics

Andrés Aragoneses: Complex symbolic dynamics of semiconductor laser with optical feedback

Nilo Koscheck: Importance and use of the “frequency Comb” in ON DSHO video

15:20 – 15:40

Coffee break

15:40 – 16:40

Vanderlei Bagnato – Biophotonics

Closing address and Delivery of Prize to the best Poster

Farewell Party